امتیاز موضوع:
 • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
پيشنهاد فني سيستم مديريت نگهداري و تعميرات تجهيزات
#1
مقدمه
در عصر حاضر صنايع، واحدهاي توليدي و خدماتي،‌ مراكز پزشكي و بيمارستانها به در اختيار داشتن يك سيستم مدون و مجهز نگهداري و تعميرات تجهيزات به نسبت توسعه و افزايش حجم فعاليت هاي آنها فزوني مي‌يابد و وجود يك سيستم مجهز و برنامه‌ريزي شدة مديريت نگهداري و تعميرات از آن جهت ضروري و الزام آور است كه نه تنها كنترل مستمر و اطلاع كامل از اوضاع و احوال و نحوه عملكرد تجهيزات، ادوات، ابنيه، تاسيسات، ماشين آلات و سرويسها را ممكن مي سازد بلكه از طريق سيستم هاي مديريت بر پايه ريسك نيز اطلاعات را در جهت كمك به قدرت تصميم گيري مديريت مورد تجزيه و تحليل قرار مي‎دهد. لذا ارائه مطلوبترين سرويسهاي نگهدراي و تعميرات تجهيزات با اتخاذ بهترين روشها براي تداوم كار تجهيزات با حداكثر بازدهي و تحمل حداقل هزينه امكان‌پذير مي گردد. اما آنچه كه در اين مقوله حائز اهميت است عبارتست از ايجاد فرهنگ و نگرش نگهداري و تعميرات بهره ور در كليه سطوح مراكز درماني و طبقات مديريتي بعبارت ديگر نگهداري و تعميرات مختص يك قسمت يا اداره نبود. بلكه در اين سيستم كليه افراد يك مركز درماني بعنوان كارگردانان اصلي در نگهداري تجهيزات و اموال اين مراكز سهيم و شريك بوده و هر كس در جايگاه خود با انجام فعاليت هاي شخصي سعي در حفظ، نگهداري و بهبود مستمر تجهيزات و نهايتاً رضايتمندي بيمار و ارتقاء خدمات درماني كشور را سبب مي‎شود.

 تعريف سيستم

نظام يكپارچه مديريت نگهداري و تعميرات تجهيزات (CMMS) به مجموعه مديريت، برنامه‌ريزي و نظارت مكانيزه بر كليه عمليات موردنياز و از پيش تعيين شده جهت كنترل سلامت و بهبود شرايط عملكرد تجهيزات در طول چرخه عمر با در نظر گرفتن سرمايه اوليه و هزينه هاي بهره برداري اطلاق مي گردد.

اهداف سيستم
 نظام يكپارچه مديريت نگهدارزي و تعميرات تجهيزات (CMMS) بر پايه اهداف استراتژيكي استوار است كه اهم آنها بقرار ذيل با اجراي آن نظام محقق خواهد شد:
 1.   كاهش و صرفه جوئي قابل توجه در كليه مراكز درماني كشور
 2.   افزايش قابليت اطمينان عملكرد تجهيزات درماني كشور
 3.   افزايش قابليت در دسترس بودن تجهيزات و ادوات درماني
 4.   افزايش بازدهي و عمر مفيد تجهيزات و دستگاههاي پزشكي
 5.   ايجاد ايمني نسبي براي بيماران، كاركنان و مراكز درماني كشور 
 6.   افزايش رضايت بيمار در مراكز درماني كشور
 7.   بازتاب اجتماعي مناسب نزد مردم كشورمان از مراكز درماني كشور
 8.   كاهش تنش هاي ناشي از انجام كار در مراكز درماني كشور
 9.   كاهش نرخ خرابيهاي تجهيزات، قطعات مصرفي، منابع موردنياز مراكز درماني كشور.

ادامه دارد ...
با کمک سبک  آموزشی TPR میتوان دنیا را فتح کرد 
1 ساعت آموزش 
2 ساعت تمرین 
1 ساعت جستجو در مورد آموزش
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان